Ajánlás


A Pünkösd utáni korszak "teológiája" nem kevésbé lényeges és meghatározó az egyház igehirdetésére és szolgálatára nézve, mint az üdvtörténet korábbi állomásai és fordulópontjai. Sõt, ez az idõszak, a Szentháromság ünnepe utáni vasárnapok jelenthetnek kiváló alkalmat arra, hogy újból tudatosí­tsuk, mit hiszünk a Szentlélek személyérõl, hatásáról, munkájáról? Köztudott, hogy a szentháromság-tan a keresztyén taní­tás egyik legkomplexebb, de a gyakorlatban leginkább elhanyagoltabb, s ezáltal a tévhitek és tévtaní­tások számára leginkább táptalajt adó területe. Pedig helyes értelmezése és megvallása adhatja meg a keresztyén hit átütõ erejét, s minden világnézettõl, vagy más vallástól eltérõ jellegét. Ez által ugyanis nyilvánvaló lesz, hogy Jézus Krisztus élete és munkája nem záródott le a földön, és nem zárható be csak az emlékezés rituáléjába: õ továbbra is jelen van, mint feltámadott Úr, de úgy, hogy a Lélek által kapcsolatban marad velünk és az Atyával, valamint részeltet a maga életében, jelenvalóságában és jövendõjében. Tehát a Szentlélekrõl, illetve a szentháromságról szóló taní­tás nem valami ráadás szép és bensõséges karácsonyi, illetve húsvéti ünnepléseink után, nem kiegészí­tése az eddigi üzenetnek, hanem igazán itt kerül mindez elmélyí­tésre. És az is nyilvánvaló lehet az igehirdetések és igemagyarázatok által, hogy hí­võ ember számára a Szentlélek munkája nem lelkesedést, plusz erõtartalékot ad, nem egyszerûen emberi öntudatunkat kí­vánja megerõsí­teni, hanem a Krisztussal és a Krisztusban való életet teszi lehetõvé - méghozzá a szó legszorosabb értelmében, úgy az egyén, mind pedig az egyház számára. Itt szélesedik ki igazán a krisztus-hit dimenziója, s teszi késszé az embert arra, hogy e szerint éljen.

Nos, ennek a bibliai igazságnak lelki-hitbeli elmélyí­tését és gyakorlati megvalósí­thatóságát kí­vánják szolgálni az igetanulmányok, amelyek a fenti tematika jegyében sikeresen egészülnek ki a kiadvány további rovataiban közölt í­rásokkal: a temetési textusok (újszerû és folytatásos) feldolgozásai elsõsorban az eszkatológiai irányultságot erõsí­tik, a könyvbemutató az úrvacsora trinitás-tan jegyében fogant aktuális értelmezésére hí­vja fel a figyelmet, a kitekintés rovat pedig az egyház életének történeti, hitvallási és teológiai meghatározottságát taglalja, egy neves évforduló apropóján.

Abban a reményben adjuk közre a kiadvány jelenlegi számát, hogy a mûhely mélyérõl fogant gondolatok és felismerések nem egyszerûen emberi okoskodás termékei, hanem a Szentlélek által inspirált és lelki örömmel vajúdás által meghatározott hitbeli ismeretek arról az igazságról, amely számunkra kijelentetett - s amelynek továbbadása, megosztása örömteli kötelességünk. Ezért illesse köszönet a szerezõket, legyen része hasonló örömben az olvasónak a szolgálatra való készülés közben, s legfõképpen áldás az ige hallgatóin és megtartóin.


Debrecen, 2014. Pünkösd nagyhetében

A Szerkesztõk

1