Ajánlás




A reformáció egyházai mindig is tanuló és tanító közösségként értelmezték önmagukat – ez az önmeghatározás és felismerés igaz az igehirdetésre, a nevelésre, valamint a teológiai véleményformálásra nézve egyaránt. Érdemes ezt újból tudatosítanunk az újesztendő küszöbén állva.
Az igehirdetés vonatkozásában elengedhetetlen, hogy mi, igehirdetők ne csak tanítani akarjunk, hanem legyünk nyitottak az iránt is, amit a Szentlélek mások igei tanításán keresztül kíván üzenni számunkra. Vagyis az Ige hirdetőinek is szüksége van igehallgatásra, illetve arra, hogy a szolgatársak, illetve az egyház tanítóinak felismerései által épüljön, inspirálódjon. Ezt a célt nem a kész, interneten is elérhető prédikációk „kölcsönvétele” és szituációtól független „adaptálása” biztosítja, hanem az a teológiai műhelymunka, amely során saját igemegértésünk szerencsésen találkozhat az írásértelmezés teológiai-szakmai eredményeivel (pl. az itt közölt igetanulmányok segítségével), a saját és személyes élettapasztalatunk aspektusaival, valamint az igehallgató gyülekezet helyzetének ismeretével. Az igehirdetésnek mindig van személyes komponense – azaz, nehéz lenne leválasztani az igehirdető személyéről, személyes tapasztalatiról, igemegértéséről, teológiai látásáról, és arról a szituációról, amelyben elhangzott. Ezért nem kész prédikációkat közlünk e kiadványban, hanem „ige-tanulmányokat”. Az igentanulmányok pedig a „nyersanyag” kategóriáiba tartoznak – előnyük, hogy a tanulás és a tanításra való felkészülés folyamatát szolgálják, az Ige jobb megértését segítik, a végeredmény tekintetében viszont nyitottak maradnak: bármi lehetne belőlük, mondhatnánk. Nos, ha bármi nem is, de Isten itt és most aktuális akaratát közlő igehirdetések, ha és amennyiben találkoznak a fent említett további szempontokkal. De ugyanez vonatkozik a lelkészi szolgálat további területeire is, az oktatatás, a nevelés és a lelkigondozás tekintetében. A teológiai véleményformálás kapcsán pedig ugyancsak érvényes a szempont: a mély igemegértés és a helyzet (amelyre nézve véleményt kívánunk formálni) alapos ismerete, elemzése a feltétele annak, hogy releváns és írásszerű válaszok szülessenek korunk és világunk kihívásai láttán. A teológiának van mondanivalója azokról a kérdésekről, amelyek foglalkoztatják társadalmunkat, benne egyházunk tagjait. Szavak nélkül is kérdezettek vagyunk, de a kérdésekre a válaszok csak akkor lesznek hitelesek, ha azokra teológusokként tudunk reagálni, vagyis az Írás itt és most érvényes üzenetét tudjuk feltárni, segítve az Ige hallgatóinak látását és tájékozódását egy egyre komplexebb és válságok által fragmentált világban. Ezt a célt segítik a kitekintés rovat írásai és a füzet könyvajánlói.
Gyakran érezzük, hogy küszködünk a szavakkal, keressük a találó kifejezéseket, a releváns mondanivaló végső formába öntését. Rendjén is van ez így – hisz a teológia művelése és az igehirdetés terén nincs gyanúsabb jelenség, mint a túlzott magabiztosság (gyakran bőbeszédűséggel álcázva). Viszont minden megbecsült szó, megküzdött mondat visszatükrözhet valamit abból, amit teljességnek nevezünk – de amelynek titka nem nálunk, hanem a szolgálatunkat lehetővé tevő és inspiráló Istennél van. Segítse ez a kiadvány felkészülésünket, hogy valamit tudjunk visszaadni és tolmácsolni ebből a teljességből, és hogy együtt lehessünk – szerzőként, szerkesztőként, igehirdetésre és egyéb feladatokra készülő szolgatársakként – együtt tanuló és tanító közösség, az Úr ez újabb évében is.

Debrecen, 2022 adventjén

A Szerkesztők