Ajánlás




„Szentháromság ideje – Keresztyén élet a Szentlélek erőterében.” Ez a felirat áll új Református Énekeskönyvünkben az 561–570 énekeket magába foglaló szakasz előtt. Az Igazság és Élet mostani száma az egyházi esztendő olyan szakaszához kínál vasárnapi és kazuális szolgálatokhoz teológiai előkészítéseket és igehirdetés vázlatokat, amely bővelkedik a különböző teológiai témákban. A Szentháromság ünnepét követő vasárnapok így egyrészt alkalmat kínálnak arra, hogy olyan toposzokat gondoljon át újra az igehirdető, mint például a keresztség, a követésre hívás, egyház és Izrael stb., és ezeknek ma is releváns üzenetét továbbítsa az igehallgató gyülekezet számára.
Másrészt ez az időszak valóban megerősítésül szolgálhat a keresztyén egyház és a hívő ember számára egyaránt abban, hogy valamennyiünk élete a Szentháromság erőterében bontakozik ki igazán – még akkor is, ha az Énekeskönyvünk fejezetcíme „csupán” a Szentlélekre utal. De mit is jelent ez a gyakorlatra nézve? A keresztyén teológiát mindig kísértette annak a veszélye, hogy a Szentháromság egyik vagy másik személyét túlhangsúlyozza. A Szentháromságba vetett hit, s annak tudatosítása az igehirdetés révén azonban segíthet abban, hogy az igehirdető és igehallgató megtalálja a helyes és egyben feltétlenül szükséges egyensúlyt a Szentháromság egyes személyei között. Ugyanakkor újra és újra felhívja a figyelmünket arra a „szent kiszolgáltatottságra” és „szent függőségre”, amely a Szentháromságba vetett hitünk alapfeltétele és következménye. Sok mindenre képesek vagyunk, és sok minden múlik rajtunk is, keresztyén emberként és igehirdető lelkipásztorként egyaránt. Azzal a szándékkal adjuk kézbe folyóiratunkat, hogy az igehirdetés emberi oldalához kapcsolódó követelmények abszolválását segítsük. De mindig ott van a másik oldal, a Szentháromság ereje, amely tőlünk független, általunk nem birtokolható és nem befolyásolható, amit csak hittel lehet megragadni. S amely végső soron eredményessé és hatékonnyá teszi az igehirdetést, befogadást és megcselekvést.
Mostani számunk a Szentháromság ünnepe utáni 4. vasárnaptól a 16. vasárnapig tartalmaz igehirdetést előkészítő segédanyagot, a megszokott kazuális szolgálatokon túl. A Kitekintés rovatban az idén márciusban Debrecenben lezajlott ünnepi nemzetközi konferencia kapcsán olvashatunk a Leuenbergi Egyházközösség 50. évfordulójával kapcsolatos tanulmányt („Együtt egyházzá lenni” – 50 éves a Leuenbergi Konkordia), majd három közelmúltban megjelent könyvről (Fodorné Ablonczy Margit: Családpasztoráció – Hogyan segíthetnek a kazuális alkalmak a családi kapcsolatok rendezésében?; D. Jones, Jeffrey: Remény a romokon; Szabó Lajos (szerk.): A konfirmáció ajándéka) találunk recenziókat.
Legyen az Igazság és Élet mostani száma egy olyan útravaló, amely segít megragadni az igehirdetésre készülés során a teológia emberileg felfogható és továbbadható lényegét, ugyanakkor nyitottá tesz arra, hogy a végső hatást, a hatékonyságot és eredményességet rábízzuk a Szentháromság Istenre. Így illesse köszönet számunk szerzőit, legyen áldás az ige hirdetésén és hallgatásán, hogy istentiszteleteink igazán a Szentháromság dicsőségére legyenek!
Debrecen, 2023. június

A Szerkesztők