Sokszor találja magát az igehirdetõ és a lelkipásztor az állandó és változó, a régi-tradicionális és új-reformszándékú feszültségében, legyen akár az igehirdetésrõl, az istentiszteleti formákról, hitoktatásról vagy bármely más szolgálati területrõl szó


Ajánlás


Az igehirdetés egyik nagy veszélye és egyben ellensége az egyhangúság. Amikor nem tud, vagy nem akar az igehirdetõ egy adott sémából, gondolatkörbõl, teológiai mondanivalóból kilépni, s más témát, illetve témákat megszólaltatni. Nos, egy ilyen kényszeredett stagnálásból való továbblépésben sokat segíthet az egyházi év adott vasárnapjai õsi tematikáinak a figyelembe vétele. Újévtõl böjt harmadik vasárnapjáig számos teológiai téma szólalhat meg az igehirdetõ ajkán, jelenhet meg az igehirdetésen túl a liturgiában az imádságok igényes megformálása és az énekek körültekintõ kiválasztása által. Református egyházunkban nincsenek liturgikus színek, és a liturgiánk sem nevezhetõ (egyelõre még) színesnek. De ez egyáltalán nem predestinálja az igehirdetést, az igehirdetõt és az istentiszteletet szürkeségre és egyhangúságra. Az Igazság és Élet V. évfolyama segítségül kíván lenni abban, hogy ezt a monotonságot feloldja, s az igehirdetés számára teológiai és gyakorlati impulzusokat adjon.

Folyóiratunk ettõl az évfolyamtól kezdve egy új funkcióval bõvül: on-line formában februártól folyamatosan elérhetõ lesz elõfizetõink számára a bibliaolvasó kalauz által megadott napi igeszakaszok rövid, igehirdetésre készülést segítõ magyarázata is. Így haszonnal forgathatják azon lelkipásztorok, akik a perikópa rendet preferálják, s azok is, akik a napi ige (lectio continua) alapján szeretnek inkább igét hirdetni, továbbá az új igemagyarázat a hétközi, bûnbánati alkalmakra való készüléshez is szeretne támpontokat adni. (A Bibliaolvasó kalauz 112-114. oldalain az egész 2011-es év textusai megtalálhatóak a "hosszabb" távú tervezés és tájékozódás érdekében.)

Továbbá e számunktól kezdve néhány mondat erejéig ismertetjük az adott ünnepnap, illetve vasárnap elnevezését és teológiai mondanivalóját az egyházi év rendjében. A háttér információk elsõsorban Szénási Sándor "Ünnepeink" (Budapest, Kálvin Kiadó, 1997) és Hafenscher Károly "Liturgika" (Budapest, Luther Kiadó, 2010) címû munkáiból valók.

Bízunk benne, hogy régi-új olvasóink eredménnyel tudják használni folyóiratunk igehirdetési, hittan és ifjúsági órai vázlatait, illetve a kitekintés rovat hasznos és teológiai írásait. Illesse köszönet e számunk szerzõit, s legyen áldás a felkészülésen és igehirdetéseken!


Debrecen, 2010. karácsony havában

A Szerkesztõk

3