Ajánlás




Az egyházi év áprilistól júniusig tartó időszakának vasárnapjain az 1. Korinthusi levéltől a 2. Korinthusi levélig jutunk el. Látszólag nem nagy út. Éppen csak egy lépés a kánonban. A spirituális út azonban a Korinthusi levelek két textusa és az előttünk álló időszak két végpontja között nagy távolságokat és szintkülönbségeket jár be. Talán leginkább egy hegycsúcsról való lemenetelhez lehet hasonlítani. Csúcsról indulunk, hiszen a húsvét ünnepe egy kiemelkedő alkalma az egyházi évnek, de akárcsak Jézusnak és a tanítványoknak a megdicsőülés hegyéről, úgy nekünk is el kell indulni lefelé. A húsvéti öröm még vasárnapokon át kísér bennünket, jól esik haladás közben örvendezve (Jubilate) énekelni (Cantate) és imádkozni (Rogate), s bár fárasztó a menet, a pünkösd üdítő energiával tölti fel a hívő embert. A hegyről levezető úton még lehetőség van egy szép panorámakilátásra, amikor Szentháromság vasárnapján a maga teljességében próbáljuk szemlélni Isten lényét és művének páratlanságát. A hegy lábához érve a Szentháromság ünnepe utáni vasárnapokon az emberi élet nehézségei, a hitünk próbái kerülnek közel, és bár a hegycsúcsról lejöttünk, a húsvéttól és pünkösdtől időben távolodunk, az ünnepi élmény és az üzenet velünk jön az emberi mélységekbe is. Az év nagy ünnepektől mentes időszakába érve is a húsvétkor feltámadt Krisztust ünnepelhetjük vasárnapról vasárnapra a pünkösdi Lélek jelenlétében. Ezért a halál feletti teljes diadal öröme az 1. Korinthusi levélben éppen ugyanaz, mint Pálnak a Krisztusért vállalt nyomorúságban megélt öröme a 2. Korinthusi levélben. Ez az öröm kísérjen bennünket az igehirdetésekre készülve és a szószéken állva 2024 húsvétjának 2. napjától a Szentháromság ünnepe utáni 5. vasárnapig.
Az Igazság és Élet mostani füzete az ünnepi és vasárnapi igetanulmányokon túl keresztelési, esketési és temetési igehirdetések vázlatait is közli, valamint kitekintő rovattal és könyvajánlókkal gazdagítja a lelkészi és vallástanári szolgálatunkat. A kitekintésben Fazakas Sándor teológiai etikai reflexióját olvashatjuk az eutanáziáról nemrégiben felélénkült társadalmi diskurzus kapcsán. Könyvajánlónk az élő Ige évéhez illeszkedik: Fekete Károly „Coram Deo” (2023) című prédikációskötetét Kovács Krisztián ismerteti, az inspiráció kérdését ökumenikus szerzőgárda segítségével feldolgozó konferenciakötetet (szerk.: Kustár Zoltán) pedig Koncz-Vágási Katalin mutatja be.
Köszönjük szerzőink odaadó munkáját, és velük együtt kívánjuk az Olvasóknak, hogy a most közreadott textusfeldolgozások is legyenek hasznos segítői az előttünk álló szolgálatoknak. E szerény, emberi hozzájáruláson túl pedig az élő Krisztus ajándékozzon meg minden igehirdetőt és igehallgatót élő és ható Igével.

Debrecen, 2024 Böjtjén

A Szerkesztők